
“Більша автономність і більша відповідальність”. Федерація гандболу України – у державній програмі з фізичної культури і спорту
Міністр молоді та спорту України Матвій Бідний провів нараду з керівництвом національних спортивних федерацій. На заході обговорили порядок залучення Міністерством національних спортивних федерацій з олімпійських та неолімпійських видів спорту до виконання державних програм і заходів з питань фізичної культури та спорту, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 квітня 2025 року № 432.
Новий Порядок залучення національних спортивних федерацій до виконання державних програм передбачає розширення повноважень федерацій, підвищення їх автономії, а також підвищення відповідальності за розвиток свого виду спорту.
Постановою визначено перелік федерацій, які залучені до виконання державних програм і заходів з питань фізичної культури і спорту за рахунок коштів державного бюджету, що мають позитивний досвід у цьому напрямку так, як вже пройшли експеримент.
Це федерації – баскетболу, водного поло, гандболу, регбі, триатлону, хокею та спортивного туризму. Під час обговорення було підкреслено важливість прозорості, підзвітності та доступності інформації щодо діяльності федерацій.
Основним документом взаємодії Мінмолодьспорту з федераціями є договір, в якому закладені ключові показники результативності з розвитку виду спорту, зокрема:
1) оновлено форму звітності як фінансову так і ту, щодо розвитку виду спорту;
2) доступність і відкритість даних про діяльність федерації (вся інформація щодо розвитку виду спорту в тому числі і фінансова публікується на офіційному сайті федерації, також розпорядчі документи федерації, списки збірних, результати змагань протягом 5 днів тощо);
3) планові показники на рік та їх звітність;
4) наявність антидопінгової програми.
Окремо було наголошено на запровадженні щомісячного моніторингу виконання умов договору. У разі систематичних порушень передбачене тимчасове призупинення фінансування з державного бюджету та відсторонення федерації від участі у відповідних програмах строком на два роки.
Міністр акцентував, що автономія федерацій – важливий крок у реформуванні системи управління спортом в Україні, спрямований на досягнення високих результатів на міжнародній арені та розвиток спортивної інфраструктури країни.
«Порядок розподілу коштів, який раніше був експериментальним – показав свою ефективність та відтепер став єдиним. Це означає, що спортивні федерації зможуть більш автономно розпоряджатись грошима, водночас із підвищенням рівня відповідальності та прозорості», – наголосив Матвій Бідний.
Міністерство молоді та спорту України