“Не тільки гандбол, але і рух взагалі, фізичний стан та дух”. Як в Південному пройшов семінар із заохочення молоді до занять спортом
У місті Південне Одеської області у Ліцеї № 1 пройшов семінар та майстер-клас на тему заохочення учнівської молоді до занять фізичної культури та спортом на прикладі варіативного модулю “Гандбол” та “міні-гандболу”.
Перед вчителями міста та області виступив Євген Петрушевський, доктор філософії, заслужений працівник фізичної культури і спорту України, перший віцепрезидент Федерації гандболу України.
Одним з головних ініціаторів заходу став Олександр Голіков, мешканець Південного і суддя гандбольної Суперліги із суддівським стажем у гандболі у 28 років. Олександр Голіков, який від початку широкомасштабного російського вторгнення більше року служив у Збройних силах України, зараз мріє про відродження гандболу в Південному.
Активну участь в організації семінару взяв голова Федерації гандболу Одеської області України Сергій Гриневецький. “Першочергове завдання на сьогодні – змінити ситуацію у суспільстві і залучити молодь до спорту і активного способу життя”, – відзначив Сергій Гриневецький за підсумками семінару.
Ідея організації семінару в Південному
“Гандбол пов’язаний з історією нашого міста, – розповідає Олександр Голіков у коментарі для пресслужби ФГУ. Це був перший вид спорту в Южному (колишня назва Південного), що почав розвиватися завдяки Іллі Богданову, завдяки Олегові Сичу. Це було і це хочеться відродити, щоб після перемоги гандбол повернувся в Південне. На жаль, зараз у нас кадровий голод тренерів: Міша Цап, який працював в ДЮСШ, загинув, захищаючи країну. Юра Маньковський служить на передовій.
Це була моя мрія, щоб такий семінар відбувся у нашому місті.
У цьому році міні-гандбол увійшов у програму проєкту “Пліч-о-пліч”. І днями ми вже провели матчі “Пліч-о-пліч” в Південному (відео). До змагань заявилися три команди. Ми зіграли в міні-гандбол. Наша громада купила ворота, м’які м’ячі, ми організували майданчики 40 на 13 метрів. Грали змішані команди – два хлопчика та дві дівчинки. Тобто все – за рекомендаціями міні-гандболу. І всім дуже сподобалось.
Тому я звернувся до Євгена Івановича Петрушевського для проведення в Південному семінару з міні-гандболу для вчителів та викладачів. І він нас підтримав. З президентом Обласної федерації гандболу Сергієм Рафаїловичем Гриневецьким вони разом плідно попрацювали (для підготовки заходу). Також підключився Денис Кондратюк – голова методоб’єднання вчителів фізкультури міста Південного. І так цей захід відбувся.
Сергій Гриневецький, голова Федерації гандболу Одеської області:
“Перш за все, хочу зазначити, що цей семінар став частиною послідовної роботи Федерації гандболу України, Федерації гандболу Одеської області разом з Одеською обласною військовою адміністрацією, місцевим самоврядуванням. Близько трьох місяців тому Євген Петрушевський зустрічався з керівництвом області з приводу проєкту “Пліч-о-Пліч” розвитку міні-гандболу в школах, для більшого залучення дітей до масового спорту. Ця робота триває.
Хочу подякувати ліцею номер один міста Південний за високу організацію, якість підготовки інвентарю, актової зали, спортивної зали. Все пройшло на гідному рівні. Участь взяли тренери і викладачі фізичного виховання середніх шкіл, ліцеїв”.
Як пройшов семінар
Семінар складався з теоретичної та практичної частини, які провів для учасників Євген Петрушевський.
“М’яч цікавий дітям. Сучасний урок фізкультури в школі має йти від м’яча. М’яч – об’єднує – про це йшлося не семінарі, – ділиться своїми враженнями Олександр Голіков. – Була подана філософія розвитку міні-гандболу, також йшлося про зміни в шкільній програмі, створення спортивних учнівських клубів.
Як ми побачили на семінарі, модуль “Міні-гандбол” є дуже демократичним, дуже легким для розуміння для дітей, які не знайомі з гандболом, учнів 1-5 класів. Всі були задоволені. Потім була практична частина. Грали всі – знову відчули себе дітьми на майданчику.
Потрібно відштовхуватися від того, що у нас у школах, на жаль, маленькі майданчики й у великий гандбол там грати неможливо. Натомість – міні-гандбол дає можливість грати 2х2, 3х3, 4х4. Для цього достатньо невеликих майданчиків. Перший клас, другий, третій – грають 2х2 з воротарем, 3х3 з воротарем. Старші – 4х4 з воротарем. І для всіх є місце. Команди постійно міняються. Всі 20-30 дітей касу весь урок перебувають в русі. Вони не сидять.
Сергій Гриневецький, голова Федерації гандболу Одеської області:
“Ті напрацювання, які були показані перед тренерським складом, перед фахівцями, які займаються фізичною культурою у школах, вони настільки вразили своєю доступністю і новаторським підходом, що це навіть це викликало жваву дискусію серед учасників. Все закінчилось практичним заняттям для тренерів.
З професійної точки зору згадували різні школи гандболу, починаючи від радянської, потім югославської, зараз датської, французької. Але є класичні моменти, – це рух, це миттєве прийняття рішень, це фізична підготовка, витривалість і найголовніше – це колективна гра, відчувати плече свого колеги, грати пліч-о-пліч”.
Підсумки заходу
Олександр Голіков, гандбольний суддя, ініціатор проведення семінару:
“Повторюсь, всім – напрочуд сподобалось. І тому мені хотілося б більшої зацікавленості з боку вчителів в місті Південне. Місто маленьке і вже наступного дня було відомо, наскільки все пройшло цікаво і корисно. Були озвучені важливі статистичні дані: лише 4 % випускників українських шкіл є абсолютно здоровими. Тобто вчителі мають задуматися”.
Сергій Гриневецький, голова Федерації гандболу Одеської області:
“Захід дуже сподобався. Сьогодні (в неділю) у нас в Маяках відбувається черговий тур Дитячої ліги першості Одеської області і я маю зворотний зв’язок від тренерів, які там зараз працюють. Вони звертаються із проханням до керівництва Федерації гандболу України, провести семінар по відеозв’язку. На жаль, в умовах військового стану не всі змогли приїхати у Південне і просили провести додаткову відеоконференцію для вчителів фізичної культури і спорту.
Президентська програма «Пліч-о-пліч» має стати новим підґрунтям для того, щоб змінити ситуацію у суспільстві і в першу чергу залучити молодь до активного способу життя. Адже, на жаль, ті цифри, які оприлюднило Міністерство юстиції по Україні, що у нас смертність втричі перевищує народжуваність, це для суспільства і для держави дуже серйозний сигнал.
І саме такі семінари, заняття за участю перших осіб і авторів, мають першорядне значення. Євген Петрушевський подав свою роботу, що має бути опублікована. Я вважаю, що вона стане чимось на кшталт настільного підручника для будь-якого вчителя фізичної культури.
Йдеться не тільки про гандбол, йдеться про рух, про фізичний стан, про дух, якщо хочете. Це також те, що може вплинути на зменшення стресу і психологічне навантаження, які зараз переживає українське суспільство”.
Федерація гандболу України